جشنواره یک روز با خانواده

در کشورهای مختلفی معمولا یک روز از سال را به عنوان روز خانواده جشن می گیرند. اما در ایران چنین روزی وجود ندارد. با این حال می توان گفت که روز خانواده می­تواند هر فرصتی برای گرد هم آمدن اعضای خانواده دور هم و داشتن روزی دلپذیر باشد. جمعه ها در ایران

یک روز با خانواده، جشنواره‌ ای سراسر هیجان و خاطره ...

روایتی از برگزاری سومین جشنواره یک روز با خانواده دبستان رهیار شعبه پونک

 

در کشورهای مختلفی معمولا یک روز از سال را به عنوان روز خانواده جشن می گیرند. اما در ایران چنین روزی وجود ندارد. با این حال می توان گفت که روز خانواده می­تواند هر فرصتی برای گرد هم آمدن اعضای خانواده دور هم و داشتن روزی دلپذیر باشد. جمعه ها در ایران می توانند روز خانواده باشند.در این روز پدر و مادر و کودکان می‌­توانند یک روز خانوادگی داشته باشند. همچنین در روزگاری که محله‌­ها حذف شده‌­اند و پدرو مادرها گرفتاری­‌های زیادی دارند، ایجاد فضایی در پایان هفته که خانواده­‌ها با خیال آسوده در کنار یکدیگر باشند و با کودکان خود بازی کنند، از اهداف این برنامه بود.

هرچند گذران اوقات فراغت با کودکان ساده نیست اما، راه‌­های ساده ای نیزبرای داشتن یک برنامه ی فوق العاده خارج از عادت وجود دارد که قطعا باعث خاطره انگیزی روز و تعطیلات شما می شود. اگر چیزی وجود داشته باشد تا بتوانند در پیش بردن آرام و خوشایند کارها کمک کند، این قطعا کمک دستانی اضافه در اطراف ماست که می توانند در برخورد و تعامل با کودکان بسیار ذوق زده، بداخلاق  و یا خسته کمک کنند. گاهی گذراندن اوقات خانواده به همراه خانواده‌­های مشابه خستگی و مسئولیت را تقسیم می­کند و زمان با کیفیت­‌تری برای همه به ارمغان می­‌آورد. این توصیه می­تواند برای روزهای جمعه و تمام تعطیلاتی که فرصتی برای با هم بودن فراهم می کنند صدق کند. نهایتا می­‌توان گفت روز خانواده باید به دور از دغدغه ها و نگرانی های کاری و درسی باشد و برای همه دلچسب باشد. این همان فرصت و ارمغانی است که جشنواره یک روزبا خانواده دبستان رهیار در اختیار اولیا دانش آموزان محترم قرار می­‌دهد.

جشنواره یک روز با خانواده با هدف ایجاد محیطی شاد و دوستانه برای دانش­‌آموزان و خانواده­‌های آن­ها، تحکیم روابط خانواده‌­ها در تعامل با یکدیگر، مشارکت پدر و مادر با فرزندان در بازی‌­های متنوع و به وجود آوردن فرصتی نو و متفاوت در فضای مدرسه برای دانش‌­آموزان و خانواده‌­ها برنامه‌­ریزی و تبیین گردید. در واقع می توان گفت جشنواره یک روز با خانواده به عنوان اردوی درون مدرسه­‌ای به مناسبت روز جهانی کودک، برای اینکه کودکان ما بتوانند یک روز متفاوت را در کنار خانواده و در جمع دوستان مدرسه­‌ای خود سپری نمایند، طراحی و اجرا شد.

سومین دوره این جشنواره امسال با اهداف زیر برگزار شد:

  • ارتباط و همدلی بیشتر دانش آموزان با مدرسه و همسالان خود
  • ارتباط و تعامل بیشتر بین اعضای خانواده و فرزندان در فضایی شاد و متفاوت
  • تعامل بیشتر میان دانش آموزان و آموزگاران
  • تجربه­‌ی بازی­های جدید و به دور از رقابت‌­های مخرب

این جشنواره امسال در دو نوبت ویژه دانش آموزان و اولیا محترم دوره اول و دوم دبستان در تاریخ­‌های 19مهر ماه 1398 و 3 آبان ماه 1398 از ساعت 9 تا 12، در مجتمع آموزشی با حضور اغلب همکاران و خانواده بزرگ رهیار برگزار گردید.

کارگروه تخصصی این جشنواره از هفته­‌ها قبل اقدام به طراحی و ساخت بازی‌­های گروهی و خانوادگی مطابق با گروه سنی دانش‌­آموزان دوره اول و دوم کرده و بیش از 35 بازی برای هر دوره از جشنواره تهیه و اجرا نمودند. این بازی‌­ها که هر کدام در دسته بندی­های مختلف حرکتی – هیجانی، نشانه‌­گیری و تمرکزی – تعادلی و نقاشی و هنر قرار می­‌گیرند،  در قسمت­های مختلف مجتمع آموزشی رهیار مانند سالن ورزشی، سالن اجتماعات، ایوان‌­های واحد متوسطه، حیاط دبستان و تعدادی از کلاس­‌ها و راهرو دبستان برگزار شدند. پس از اتمام بازی­‌ها، از شرکت‌­کنندگان با آش گرم پذیرایی شد.

پاراشوت، اوشومباسولوما، بقاپ، ابرتوپ، نشانه روی کاغذی، بشقاب پرون، میت بال، عبورحبابی، والیبال خانوادگی، چوبدار، اسکی خانوادگی، دارت بادکنکی، فوتبال دستی، سنگ نوردی، فوتبال دستی انسانی، لیزر، شطرنج، صورت طلقی، عبورموشکی، پنبه گیری، سربندبال، فوتکبال، هزارتوی تعادلی، هزارتوی غول پیکر، جای دست و پا، حدس و گمان، هاکی روی میز،  پیاده روی پینگ پونگی، نشانه گیری عروسکی، نشانه گیری توپی، برج هیجان، سکه رانی، سر فنر و ... از بازی‌­های پر هیجان و دوست داشتنی طراحی شده برای سومین دوره از این جشنواره هیجان انگیز بود که آن­ها استقبال خوبی به عمل آمد.


مجتمع رهیار دبستان دبستان رهیار مجتمع آموزشی اردو جشنواره رهیار جشنواره

نظرات


Top