پیش دبستان رهیار

class پیش دبستان رهیار

پیش‌دبستانی موقعیتی است برای آماده کردن نوآموز جهت حضور در دبستان  برای کسب دانش و مهارت‌های مورد نظر یادگیری در زندگی. هدف اصلی پیش‌دبستان رهیار توانمند کردن نوآموزان در کسب مهارت‌های مختلف اعم از مهارت‌های شناختی،  ارتباطی-اجتماعی، کلامی، خودیاری، حسی-حرکتی، فراشناخت با رویکرد مدرسه کیفی می‌باشد و تمامی فعالیت‌ها و عناوین درسی هفتگی بر این اساس طراحی شده‌اند.


                            rahyar2
 

فعالیت‌های آموزشی


عناوین درسی:
     علوم- ریاضی- کاردستی - بحث و گفتگو - کارگاه شادی – بازی - تحقیق و ارائه - شعر و داستان - آزمایشگاه –زبان‌آموزی و خط - نشست کلاسی - مهارت زندگی- نقاشی- ژیمناستیک - موسیقی – زبان انگلیسی


ابتکارات
در راستای دستیابی به مدرسه کیفی ابتکارات مختلفی نیز طراحی شده‌اند که برخی از این طرح‌ها تا کنون در واحد پیش‌دبستان به مرحله‌ی اجرا رسیده‌اند، از جمله این ابتکارات عبارتند از:


ابتکار معلم کلاس: بر اساس این طرح معلم کلاس علاوه بر آموزش یک یا چند درس به دانش­‌آموزان آن کلاس، مسؤول اصلی پرورش دانش‌­آموزان کلاس نیز خواهد بود. منظور از پرورش، رشد و توسعه فردی و گروهی دانش‌­آموزان کلاس در جنبه­های مهارتی، رفتاری، ارتباطی و نگرشی (نوع بودن و نوع عمل کردن) علاوه بر جنبههای دانشی و فنی است. از جمله اقداماتی که معلم کلاس انجام می‌‌دهد عبارتند از: آموزش یک یا چند درس به دانش‌­آموزان، پایش مستمر وضعیت درسی تحصیلی هر دانش‌­آموز، پایش مستمر وضعیت رفتاری و ارتباطی هر دانش­آموز، مشاوره درسی، تحصیلی، رفتاری و ارتباطی دانش‌­آموزان و ...
 

نشست کلاسی: هر هفته حداقل یک نشست کلاسی با موضوعات انتخابی توسط نوآموزان یا صلاح‌دید مربی برگزار می‌گردد، که بستری مناسب برای تقویت مهارت‌های کلامی، قدرت حل مسأله، بیان احساسات و حل شدن بسیاری از مشکلات نوآموزان می‌باشد.
ابتکار بازی: هر هفته حداقل دو بازی تفریحی با هدف ارضای نیاز به تفریح نوآموزان برگزار می‌شود.
 

نشست آغاز سال: قبل از شروع سال تحصیلی جلساتی به مدت 15 تا 60 دقیقه با اولیای هر نوآموز به صورت انفرادی برگزار می‌گردد که بستری مناسب برای طرح خواسته‌ها و انتظارات اولیا نوآموزان و مدرسه از یکدیگر برای یک سال همکاری در حوزه آموزش و یادگیری نوآموزان‌، گفتگو درباره فرهنگ، ارزش‌ها، انتظارات، برنامه‌ها و طرح‌های مدرسه در سال پیشِ رو، برداشتن اولین گام برای جذب مشارکت والدین و خلق یک محیط کارآمد یادگیری از طریق همکاری مستمر اولیا، نوآموزان و والدین آن‌ها می‌باشد.
 

نشست پایان سال: در پایان سال تحصیلی جلساتی با اولیای هر نوآموز به صورت انفرادی برگزار می‌گردد. این نشست بستری مناسب برای ارزیابی طرفین از یک سال، همکاری در حوزه آموزش، دریافت ایده‌ها، پیشنهادها و انتقادات اولیا، انتقال نظرات کارشناسی مدرسه به اولیا برای اثربخشی فرآیندهای رشد و یادگیری نوآموزان و تصویب این باور که مدرسه نهایت علاقه را به نوآموزان و ماندگاری آن‌ها دارد، می‌باشد.
 

فعالیت آغازین: برای برقراری ارتباط مؤثر مربی با نوآموزان، در ابتدای هر روز، فعالیت‌های متنوع و جذابی در هر کلاس اجرا می‌گردد که بستری مناسب برای یادگیری بیشتر نواموزان و حضور موثر آن‌ها در مدرسه در ادامه‌ی روز می‌باشد.
 

رابطه و محیط: هفته‌ی ابتدایی شروع سال تحصیلی در پیش دبستان فقط به اجرای فعالیت‌هایی که با هدف رابطه و محیط سازی‌، توسط مربیان از پیش طراحی شده‌اند، پرداخته می‌شود. این فعالیت‌ها شامل مواردی چون، بازی، معارفه‌ی راهبرانه، نمایش و ... می‌باشند.
 

معارفه‌ی راهبرانه: این طرح توسط مدیر، معلمان، مسؤول دوره و مشاور برای اولیا، نوآموزان و همکاران اجرا می‌گردد که در آن افراد ذکر شده به معرفی روشن و بی‌واسطه خود بر اساس شش جنبه معارفه راهبرانه می‌پردازند.
 

نیازهای اساسی: ایجاد یک محیط مثبت و حمایتگر یادگیری که در آن نوآموزان در کلاس بتوانند نیازهای درونی خود (بقا-تفریح-آزادی-عشق و تعلق خاطر و قدرت) را ارضا کنند.
 

تشویق جای پاداش: هدف از این طرح استقرار یک سیستم کیفی تشویق می‌باشد که بر مبنای انگیزه‌های درونی نوآموزان طراحی شوند.
فرصت یادگیری: در این طرح برای تمام نوآموزان فرصت‌ها و اقدامات یادگیری مختلفی در نظر گرفته می‌شود، تا حدی که یک محیط یادگیری عاری از شکست برای هر نوآموز فراهم شود.


فعالیت های مشاوره:
فعالیت‌های مشاوره واحد پیش‌دبستان در سه بخش اولیا، نوآموزان و مربیان انجام می‌شود. هر هفته جلسات دانش‌افزایی، در رابطه با موضوعات نیازسنجی شده برای مربیان، توسط مشاور مدرسه انجام می‌گردد. همچنین در روزهای برنامه‌ریزی شده مشاور مدرسه در کلاس حضور یافته و وضعیت نوآموزان را مشاهده کرده و اقدامات مورد نیاز را به مربی کلاس اطلاع رسانی می‌کند و در صورت نیاز، جلساتی برای مشاوره انفرادی اولیا در نظر گرفته می‌شود. جلسات آموزش خانواده نیز شش بار در سال تحصیلی برنامه‌ریزی شده که بصورت یک ماه و نیم یکبار برگزار می‌گردد.


جشن ها و مراسم:
مناسبت‌های ملی و مذهبی: این برنامه‌ها شامل مناسبت‌هایی مانند شب یلدا، نوروز، اعیاد مذهبی و ... می‌شوند.
جشن تولد فصلی: در هر فصل، جشن تولد همگانی برای متولدین آن فصل برگزار می‌گردد.
جشن‌های یادگیری: در هر سال تحصیلی دو جشن یادگیری با هدف ایجاد انگیزه برای یادگیری و تقدیر از تلاش نوآموزان در فرآیند یادگیری برگزار می‌گردد. از جمله موضوعات این جشن‌ها شامل مواردی چون کسب مهارت‌های خودیاری، جشن اعداد و ... می‌باشد.
معاینات پزشکی: 
جهت اطمینان از سلامت جسمانی نوآموزان معاینات مختلفی در طول سال تحصیلی توسط پزشک انجام می‌گردد و نتایج حاصله به اطلاع اولیا رسانده می‌شود.
جشنواره ها:
کتاب و کتابخوانی: همزمان با روز کتاب و کتابخوانی نمایشگاهی در مدرسه دایر شده و نوآموزان می‌توانند کتاب‌هایی را نیز به مدرسه اهدا نمایند.
دستاوردها: در پایان سال تحصیلی نمایشگاهی از فعالیت‌های نوآموزان جهت بازدید اولیا برگزار می‌گردد.
اسباب بازی: در طول سال تحصیلی روزهایی در نظر گرفته می‌شود تا نوآموزان اسباب بازی‌های دلخواه خود را به مدرسه آورده و به بازی‌های گروهی بپردازند.
کارگاه شادی:
این کارگاه هر هفته با موضوعات مختلفی همچون آشپزی، حباب، نقاشی در فضای باز، سفالگری، نانوایی و ... با هدف توانمند کردن نوآموزان در کسب مهارت‌های مختلف و ایجاد فضای شاد و جذاب و ارضای نیاز به تفریح نوآموزان برگزار می‌گردد.
اردوها و بازدیدها:
در طول سال تحصیلی هفت اردو برای نوآموزان در نظر گرفته شده است که شامل اردوهای تفریحی و آموزشی می‌باشند که با هدف تقویت مهارت‌های اجتماعی و افزایش آگاهی‌های نوآموزان در زمینه های مرتبط برگزار می‌گردند.


فعالیت های تکمیلی:
موسیقی: با توجه به تأثیرات مثبت آموزش موسیقی در سلامت روانی نوآموزان و تقویت مهارت‌های شناختی، کلامی، حسی حرکتی، تقویت تفکر انتزاعی و ... تعداد دو زنگ در هفته به این موضوع اختصاص پیدا کرده است که نوآموزان با سازهای مختلف، نت‌های موسیقی و ... آشنا شده‌اند و مهارت‌های اولیه برای ساز زدن را کسب می نمایند.
زبان انگلیسی: با توجه به مؤثر بودن آموزش مستمر زبان انگلیسی این زنگ هرروز در برنامه هفتگی گنجانده شده است و اهداف مختلفی چون یادگیری کلمات انگلیسی، انجام مکالمه‌های کوتاه، توانایی درک مطلب مفاهیم انگلیسی، آشنایی با حروف الفبا و اعداد را دنبال می‌نماید.
ژیمناستیک: در جهت تقویت مهارت‌های حسی حرکتی بر تأثیر مثبت ورزش در سلامت جسمانی نوآموزان تعداد سه زنگ در هفته به آموزش ورزش ژیمناستیک اختصاص پیدا کرده است.
 

پیش دبستان رهیار


مراسم گرامی داشت روز آتش‌نشان
مراسم گرامی داشت روز آتش‌نشان

مراسم گرامی داشت روز آتش‌نشان در سال تحصیلی 99-98

جشن شکوفه ها
جشن شکوفه ها

همزمان با آغاز سال تحصیلی 99-98، جشنی برای نوآموزان در پیش دبستان رهیا...

پیک نیک در پیش دبستان
پیک نیک در پیش دبستان

کارگاه شادی: پیک‌نیک در مدرسه:با توجه به اینکه، زنگی تحت عنوان کارگاه ...

 
Top